♥ Při kopírování z tohoto blogu na váš blog uvádějte prosím zdroj. Děkuju...=o) ♥

Září 2007

Historie skákání na sněhu

14. září 2007 v 19:09 | IchbinTeufelin |  Historie...
Skákání na sněhu je relativně nový sport, vznikl v 18. století na základě britského zákona British Enclosure Acts, kdy se společná půda rozdělila mezi zámožné majitele a byla oplocena - koně kvůli tomu museli přes ploty skákat. Hlavně při sportovním hinu na lišky museli zdolávat překážky. Ve Velké Británii se začaly počátkem 20. století pořádat soutěže s překážkami v kruhu zvané ,,Lepping", které se dříve konali ve Francii. Byly uzpůsobeny i pro diváky, aby mohli vše sledovat. I ženy měly své vlastní závody - používali dámská sedla.

Něco víc o parkuru

8. září 2007 v 17:33 | IchbinTeufelin |  Parkur
Parkurové skákání je sport, ve kterém se jezdec na koni snaží v co nejkratším čase a s co nejmenším počtem chyb projet trasu s překážkami. Za svůj vznik vděčí nejvíce důstojníkům britské kavalerie, kteří skoky přes různé překážky považovali za vynikající trénink jak jezdce tak i koně. Parkur má úzkou souvislost s drezurou, kůň musí být velice dobře přiježděn a musí důvěřovat jezdci. Na olympijských hrách se poprvé objevuje v roce 1900 v Paříži. Do roku 1945 byl parkur téměř výhradně vojenským sportem a některých závodů se směli účastnit pouze armádní jezdci. Od roku 1974 závodí muži společně se ženami.
Na obrázku je přeskok přes dvojbradlí...
Obrázek “http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ab/Showjumping_white_horse.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Soutěžní kategorie - stupně obtížnosti

V parkuru existuje několik stupňů obtížnosti. Od nejlehčího ZM, po nejtěžší TT. Každý stupeň má danou výšku překážek, přes které kůň skáče, určená je i maximální délka a počet skoků a kombinací, předepsané je i tempo. V tomto stupni může být překážka nanejvýš o 10 cm vyšší než je požadovaná výška stupně obtížnosti. Velmi často se v parkuru přistupuje k rozeskakování - pokud víc soutěžních dvojic dokončí parkur bez chyby (a podle propozic soutěže nerozhoduje čas), tyto dvojice se zúčastní ještě jednoho parkuru, který je většinou kratší a o něco obtížnější.
označenípopisvýška v cm
ZMzákladní malé80 - 90
Zzákladní100
ZLzákladní lehké110
Llehké120
Sstřední130
STstředně těžké140
Ttěžké150
TT (skoky mohutnosti)velmi těžké160

Vybavení jezdce a koně

Při parkurových soutěžích je předepsána výstroj nejen jezdce, ale i koně.
Výstroj jezdceVýstroj koně
jezdecká přilba s tříbodovým úchytemskokové sedlo (na rozdíl od všestranného sedla má méně hluboké posedlí, nižší zadní rozsochu, výraznější kolenní opěrky a bočnice tvarované více dopředu)
jezdecké sako (černé, tmavě modré nebo tmavě zelené, červené)třmeny - dobré jsou s šikmým třmenovým můstkem, nebo tzv. bezpečnostní (pokud se jezdci při pádu zachytí noha, třem vypadne z úchytu)
jezdecká košile s bílou vázankoupodbřišník - při vyšších stupních je vhodný tzv. okopávací kryt, který zabrání, aby se kůň při skoku kopl do břicha
rajtky (bílé, ale ženy mohou mít i béžové)Kamaše pro koně-jsou nutné, aby se kůň nezranil na nohou, když skáče a shodí překážku či jinak upadne
jezdecký bičík (maximálně 75 cm dlouhý)
Vysoké kožené jezdecké boty, nebo chapsy předepsané na závody
Zakázaná výstroj
---cokoliv, co by koni bránilo ve vidění (výjimkou je čabraka, chránící uši koně před mouchami)

Penalizace

Skokové soutěže jsou zpravidla rozhodovány podle dvou stupnic a to podle stupnice A a podle stupnice C.
Prohřešektrestné body - stupnice Atrestné vteřiny - stupnice C
1. neposlušnost4žádné
2. neposlušnostvyloučenížádnépoboření překážky44, 3 v rozeskakování
pád koně či jezdcevyloučenívyloučení
překročení stanoveného času1/4 za každou započatou sekundučas není stanoven
překročení přípustného časuvyloučení120/180/vyloučení

Druhy soutěží

Dvoufázové skákání - Parkur se skládá ze dvou částí, pokud dvojice překoná první část bez chyby, hned pokračuje druhou částí, vítězí dvojice, která projela obě fáze a nasbírala nejnižší počet trestných bodů.
Honební skákání - Soutěž hodnocená podle tabulky C (chyby se přepočítají na trestné sekundy).
Soutěž do první chyby - Soutěž končí první chybou dvojice.
Volba dráhy - jezdec sám určuje, v jakém pořadí bude překážky skákat, musí překonat všechny a ve správném směru.
Skok mohutnosti - skáče se pouze jedna překážka, která se neustále zvyšuje. Vítězí dvojice, která překoná nejvyšší skok.

Překážky

Téměř všechny parkurové překážky mají shoditelnou část, její pád se trestá. Každá překážka se musí skákat ve stanoveném směru - vlevo vlevo je umístěn bílý praporek, vpravo červený.
Druhy překážek jsou například: proutěnka, kolmý skok, vodní příkop, oxer, dvojbradlí, triplebar, zeď, irská lavice,…
In-out je překážka mezi níž není ani jeden cvalový skok. Zvyšuje pružnost jezdce.

>>> moje poznámka: měla jsem tady otázku, jestli byl první parkur v Paříži...tak jsem to našla...a je to napsaný hned v prvním odstavci tohoto článku...
*1743*

Plnokrevník, teplokrevník, chladnokrevník...

8. září 2007 v 17:09 | IchbinTeufelin |  Fakta o koních
Koně se dělí do tří kategorií, které však nesouvisí s teplotou krve...

Plnokrevník - Několik plemen je považováno za plnokrevníky: anglický plnokrevník, arab, angloarab a berber. Plnokrevná plemena se také používají pro zušlechtění v chovech jiných plemen. Plnokrevníci jsou považováni za velmi energické, citlivé a rychlé koně s elegantní stavbou těla.

Chladnokrevník - Chladnokrevní koně jsou podsaditější a dobře osvalení, mají veliká kopyta s rousy. Vyznačují se mírným temperamentem a klidnou povahou.

Teplokrevník - Teplokrevní koně jsou kříženci plnokrevníků. Většina jezdeckých plemen jsou teplokrevníci.

Barvy

8. září 2007 v 16:57 | IchbinTeufelin |  Fakta o koních
Jednolité zbarvení (čisté barvy): Srst má jednotnou barvu (všechny chlupy jsou stejně zbarvené), ale hříva a ocas je mohou lišit. Za koně s jednolitou barvou srsti jsou považováni myšák, hnědák, ryzák a vraník.

Smíšené zbarvení: Srst obsahuje různě zbarvené chlupy včetně bílých. Smíšené zbarvení mají grošáci.

Různobarevní neboli strakáči (Piebald/skewbald): Mají několik odlišných barev v různých odstínech. Pinto a puntíkatí koně (appaloosa) jsou považováni za strakáče.

Albín: Srst i hříva a ocas jsou bez pigmentu, tedy bílé.

Cremello a Perlino: Jsou zvláštní zbarvení, vzniklá určitou genetickou kombinací. Koně mají světlou, růžovou kůži a bílou nebo nazlátlou srst.

Stavba těla

8. září 2007 v 13:45 | IchbinTeufelin |  Fakta o koních
U koní rozlišujeme tři různé typy stavby těla neboli tři různé rámce: čtvercový, obdelníkový a vysoký.

Jezdečtí koně mají čtvercový rámec těla, tedy jejich tělo je tedy stejně dlouhé jak vysoké.

Tažní chladnokrevní koně mají obdélníkový tělní rámec, takže jejich tělo je delší než vyšší.

Dostihoví koně i klusáci mají vysoký tělní rámec, jsou tedy vyšší než delší.