♥ Při kopírování z tohoto blogu na váš blog uvádějte prosím zdroj. Děkuju...=o) ♥

Duben 2007

Podocasník

22. dubna 2007 v 14:06 | IchbinTeufelin |  Slovník - co znamená...
Někteří poníci s plochou šíjí a drobným tvarem vpředu nebo silní poníci mohou mít problém se sedlem. Mohou potřebovat podocasník, je to oko jdoucí pod ocasem a upevněné k zadní části sedla. Je to pro jistotu, aby sedlo nesklouzlo dopředu při jízdě. Podocasník je často olemován tkaninou, je to ochrana před odřením. Jestliže dostaneš sedlo s podocasníkem, když se koně chystáš osedlat v jezdeckém centru, jen táhni ocas skrz oko, dokud podocasník nezůstane nahoře ležet.

Parkur

22. dubna 2007 v 13:58 | IchbinTeufelin |  Parkur

Parkur

Parkur dávají v televizi poměrně často. Žokejové skáčí přes překážky tak elegantně, až se zdá, že jak jezdec, tak kůň umí létat. Snadno se pak zapomíná, že koně od přírody (narozdíl od koček a psů) neradi skáčou.

U koně se vyvinula schopnost běhat jako přirozená sebeobrana. Koně jsou stavěni na dlouhé vytrvalostní běhy. Přeskakování přes neznámý objekt pro ně může znamenat riziko zlomeniny nebo dokonce i smrti. Proto si mnozí lidé myslí, že nutit koně k parkurovému skákání je kruté. Není to zase tak jednoduché - protože s dobrým tréninkem a talentem (který koně po tisíciletích evoluce mají) může být parkur zábava. Je však třeba postupovat pomalu, krok za krokem, a ujistit se, že se kůň baví.

Až se naučíš všechny kroky a zvládneš držet rovnováhu, aniž bys táhla za udidlo, můžeš začít s jednoduchými parkurovými cvičeními. Buď ale opatrná - měla by sis to užít jak ty, tak kůň.

Jak velký může být kůň?

6. dubna 2007 v 20:10 | IchbinTeufelin |  Zajímavosti
Největší kůň, jaký kdy žil, měřil 2,2 m a vážil 1509 kg! Narodil se Velké Británii a jmenoval se Sampson.
Největší Thouroughbred byl Tritonis, skokan ze Spojených států, narozený roku 1938. Ten měřil něco málo pod 2 m a vážil 963 kg!