♥ Při kopírování z tohoto blogu na váš blog uvádějte prosím zdroj. Děkuju...=o) ♥

Ježdění bez udidla

10. prosince 2006 v 1:09 | IchbinTeufelin |  Tipy a rady

Ježdění bez udidla

Pro "každodenní" ježdění není třeba udidlo, stačí jen uzda. Udidlo se stává důležitým v případě špičkových drezurních soutěží, protože umožňuje lépe si koně přidržet. V takovém případě s koněm komunikuješ nejen pomocí sedu a nohou, ale také rukama.

Jak funguje uzda bez udidla?
To závisí na typu uzdy. Některé fungují díky tlaku nánosníku, některé zase rozloží tlak na strany hlavy a dokonce existují i uzdy, které nejprve rozloží tlak na krk, potom po stranách čelisti a nakonec na nos. Která uzda se pro koně hodí, záleží především na něm, a pak i na schopnostech jezdce.

Klasická hackamore
Klasická uzda hackamore se skládá z bozalu (ta část na hlavě) a otěží. Hackamore je neuvěřitelně složitá uzda a trvá nějaký čas, než si na ni kůň zvykne. Proto by se mládí koně neměli hned na začátku učit jezdit s hackamore. Nejdřív ho nauč s udidlem a uzdečkou, a pak pomalu přecházej na hackamore, aby si kůň zvykl. Hackamore funguje na čelisti, většinou přes její strany, takže není žádná "brzda". Tím, že s koněm absolvuješ hodně cvičení obratů, jej zaučíš a časem budeš schopna ovládat ho "jedním prstem". Tak funguje vedení koně otěžemi ve westernovém ježdění, kde stačí jen krátký tlak otěží na jedné straně krku (v kombinaci s povelem váhou), aby se kůň obrátil nebo zastavil. Koni většinou trvá kolem dvou let, než se naučí perfektně pracovat s hackamore, takže to není uzda pro netrpělivé.
Mechanická hackamore
Je to uzda, která s typickou hackamore nemá nic společného - jde o uzdu bez udidla, která nevyvíjí skoro žádný tlak na hlavu koně po stranách. Hlava je prakticky zaklíněna mezi nánosníkem a řemenem na čele a ani na krk není vyvíjen extrémní tlak. Obvyklá hackamore je velmi citlivá, ale široký nánosník mechanické hackamore z ní dělá víceméně normální uzdu.
Sidepull (side - strana, pull - táhnout)
Se sidepull se dělá přesně to, jak naznačuje název, a nic jiného. Sidepull je vyroben ze středně pevného nylonového lanka, které se lehce stáhne kolem nozder koně, když se prudce přitáhnou otěže.
Sidepull byl původně vynalezen, aby umožnil koni flexibilněji obrátit krk nebo se zastavit, pokud kůň špatně reaguje na běžné ovládání. Kovbojové v minulosti nebývali tak útlocitní - prostě táhli koni hlavu k jedné straně tak dlouho, dokud nepřestal vidět před sebe a nezastavil. Sidepull dnes není příliš často využíván.
Kolumbijský bozal
Tato praktická uzda má řemeny na čele a nozdrách spojené skrz dva kruhy, visící volně na obou stranách hlavy. Nánosník je trochu těžší, protože je vyrobený z několika vrstev kůže s kovovými cvoky pod první vrstvou, opírajícími se o kosti nosu. Když se přitáhnou otěže, zatlačí cvoky na kost a kůň reaguje - alespoň pokud je dobře vycvičený. Tato uzda koně dobře natáčí a neublíží mu.
Klasická anglická uzda
Tato uzda už se v jezdeckých školách skoro nepoužívá, což je škoda, protože je pro koně velmi příjemná. Používá se většinou jen k lonžírování koní, protože neubližuje tlamě. Skládá se ze silného polstrovaného nánosníku, vevnitř proloženého množstvím malých kovových plátků. Když je nánosník pevně přitažen, zformují se kovové plátky podle tvaru hlavy koně, ale nikdy mu neublíží, protože je nánosník hodně vypolstrovaný. Vepředu a na stranách jsou kroužky k upevnění lonže. Kroužek vepředu je většinou volně upevněný, může se pohybovat všemi směry, takže si lonži můžete bez problémů přehodit do druhé ruky. Nánosník je umístěný tak pohodlně, že se nikdy neuvolní - dokonce i mladý hřebec může třást hlavou, jak chce, aniž by uzdu nějak ohrozil. Je to uzda, která se nikdy nerozepne, kůň se s ní lehce ovádá a neublíží mu. S touto uzdou se také kůň dobře vodí.
Můžeš se vydat na vyjížďky bez udidla?
S uzdou bez udidla jsou vyjížďky zábavné, pokud koně dobře ovládáš a kůň je na to zvyklý. Většina koní raději jezdí bez udidla (pravděpodobně jsou rádi, že si sem tam můžou ukousnout nějaké šťavnaté sousto). Nicméně z bezpečnostním důvodů je lepší, pokud si nebudeš 100% jistá sebou nebo koněm, vsadit na jistotu a použít uzdu s udidlem. (Pro koně to možná nebude taková legrace, ale rozhodně to bude pro vás oba bezpečnější!).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama