♥ Při kopírování z tohoto blogu na váš blog uvádějte prosím zdroj. Děkuju...=o) ♥

Prosinec 2006

Kdopak to mluví!

16. prosince 2006 v 19:37 | IchbinTeufelin |  Tipy a rady
Koně komunikují a vyjadřují se řečí těla. Používají uši, nohy, ocas a oči. Signály těchto řečí těla ukazují, v jaké je kůň náladě. Navzájem si koně mezi sebou rozumí díky instinktu. Také my můžeme pochopit různé jejich signály. Pochopíš-li řeč koně, snadněji pak odhadneš, jak se zachová v různých situacích.

Odpor: Kůň částečně narovná uši a nakrčí nos. Tlama je otevřená, ale pysk může být tažen zpět.
Výhružný: Uši visí rovně, nos je nakrčen, tlama otevřená a někdy jsou vidět zuby.
Vystrašený: Uši jsou natažené směrem dozadu, zvláště, je-li kůň vystrašen něčím, co je za ním. Oči jsou široce otevřené a nosní dírky jsou rozšířené. Jestliže je vidět bělmo očí, je to proto, že kůň otáčí své oči, aby viděl, co je za ním.
Spokojený: Když je kůň spokojený relaxuje, horní pysk je natažený než obvykle a je přetažen přes pysk spodní. Uši visí trochu do strany.
Pozornost: Oči jsou nasměrovány dopředu, nos je trochu rozšířen a horní pysk se může mírně pohybovat, jestliže kůň cítí něco zajímavého.
Ospalý: Částečně spí, uši padají do stran, hlava klimbá, spodní pysk trochu visí a oči jsou částečně zavřené, hlava ještě více poklesne a spodní pysk volně visí.
Zívání: Když relaxuje, je spokojen, nudí se, nebo je unaven. Zvedna hlavu, nasměruje uši dopředu, otevře široce tlamu, pysky jsou otočeny dovnitř a jsou vidět zuby.

Hříbata

13. prosince 2006 v 17:17 | IchbinTeufelin |  Tipy a rady

Hříbata

... mají při narození silnou jemnou kůži okolo kopýtek, kterou velmi brzy ztratí. Když je hříbě u maminky v bříšku, kope ji a tato blána chrání její vnitřní orgány.

... se rodí s velmi silnou srstí, takže jsou v prvním roce života chráněna před chladem. Po první zimě postupně ztrácí toto chmýří a jejich nová srst je jasná a hladká.

Arabský plnokrevník

12. prosince 2006 v 21:12 | IchbinTeufelin |  Plemena koní

Arabský plnokrevník

Arabský plnokrevník je jedním z nejstarších plemen. Někteří lidé tvrdí, že arabská krev koluje i v ostatních plemenech koní. Je to rychlý a statný kůň, velmi oblíbený pro jízdu a běh na dlouhé vzdálenosti.
Arab je středně vysoký kůň s vynikající povahou, mírně prohnutý v horní části hřbetu. Má úzká ústa a velké výrazné oči. Výška je okolo 144 až 152 cm. Jeho srst může mít mnoho barev, ale nejčastější je šedá. Je to ideální kůň pro volný čas.
Přestože dovede být citlivý a duchaplný, není to nejvhodnější kůň pro začátečníky.

Hřebelcování ve výběhu

10. prosince 2006 v 1:45 | IchbinTeufelin |  Tipy a rady
Kůň, který tráví hodně času ve výběhu, nemusí být tak často hřebelcován. Přirozená ochrana, vrstva přírodních olejů v jeho srsti, která koně chrání před chladem a vlhkem, se hřebelcováním ztrácí. U koní chovaných ve výběhu stačí zkontrolovat kopyta a odstranit z nich viditelnou špínu. Pak mu rozčeš hřívu a ocas a vyčisti mu oči a nos vlhkou houbou, to úplně stačí.

Ježdění bez udidla

10. prosince 2006 v 1:09 | IchbinTeufelin |  Tipy a rady

Ježdění bez udidla

Pro "každodenní" ježdění není třeba udidlo, stačí jen uzda. Udidlo se stává důležitým v případě špičkových drezurních soutěží, protože umožňuje lépe si koně přidržet. V takovém případě s koněm komunikuješ nejen pomocí sedu a nohou, ale také rukama.

Jak funguje uzda bez udidla?
To závisí na typu uzdy. Některé fungují díky tlaku nánosníku, některé zase rozloží tlak na strany hlavy a dokonce existují i uzdy, které nejprve rozloží tlak na krk, potom po stranách čelisti a nakonec na nos. Která uzda se pro koně hodí, záleží především na něm, a pak i na schopnostech jezdce.

Klasická hackamore
Klasická uzda hackamore se skládá z bozalu (ta část na hlavě) a otěží. Hackamore je neuvěřitelně složitá uzda a trvá nějaký čas, než si na ni kůň zvykne. Proto by se mládí koně neměli hned na začátku učit jezdit s hackamore. Nejdřív ho nauč s udidlem a uzdečkou, a pak pomalu přecházej na hackamore, aby si kůň zvykl. Hackamore funguje na čelisti, většinou přes její strany, takže není žádná "brzda". Tím, že s koněm absolvuješ hodně cvičení obratů, jej zaučíš a časem budeš schopna ovládat ho "jedním prstem". Tak funguje vedení koně otěžemi ve westernovém ježdění, kde stačí jen krátký tlak otěží na jedné straně krku (v kombinaci s povelem váhou), aby se kůň obrátil nebo zastavil. Koni většinou trvá kolem dvou let, než se naučí perfektně pracovat s hackamore, takže to není uzda pro netrpělivé.
Mechanická hackamore
Je to uzda, která s typickou hackamore nemá nic společného - jde o uzdu bez udidla, která nevyvíjí skoro žádný tlak na hlavu koně po stranách. Hlava je prakticky zaklíněna mezi nánosníkem a řemenem na čele a ani na krk není vyvíjen extrémní tlak. Obvyklá hackamore je velmi citlivá, ale široký nánosník mechanické hackamore z ní dělá víceméně normální uzdu.
Sidepull (side - strana, pull - táhnout)
Se sidepull se dělá přesně to, jak naznačuje název, a nic jiného. Sidepull je vyroben ze středně pevného nylonového lanka, které se lehce stáhne kolem nozder koně, když se prudce přitáhnou otěže.
Sidepull byl původně vynalezen, aby umožnil koni flexibilněji obrátit krk nebo se zastavit, pokud kůň špatně reaguje na běžné ovládání. Kovbojové v minulosti nebývali tak útlocitní - prostě táhli koni hlavu k jedné straně tak dlouho, dokud nepřestal vidět před sebe a nezastavil. Sidepull dnes není příliš často využíván.
Kolumbijský bozal
Tato praktická uzda má řemeny na čele a nozdrách spojené skrz dva kruhy, visící volně na obou stranách hlavy. Nánosník je trochu těžší, protože je vyrobený z několika vrstev kůže s kovovými cvoky pod první vrstvou, opírajícími se o kosti nosu. Když se přitáhnou otěže, zatlačí cvoky na kost a kůň reaguje - alespoň pokud je dobře vycvičený. Tato uzda koně dobře natáčí a neublíží mu.
Klasická anglická uzda
Tato uzda už se v jezdeckých školách skoro nepoužívá, což je škoda, protože je pro koně velmi příjemná. Používá se většinou jen k lonžírování koní, protože neubližuje tlamě. Skládá se ze silného polstrovaného nánosníku, vevnitř proloženého množstvím malých kovových plátků. Když je nánosník pevně přitažen, zformují se kovové plátky podle tvaru hlavy koně, ale nikdy mu neublíží, protože je nánosník hodně vypolstrovaný. Vepředu a na stranách jsou kroužky k upevnění lonže. Kroužek vepředu je většinou volně upevněný, může se pohybovat všemi směry, takže si lonži můžete bez problémů přehodit do druhé ruky. Nánosník je umístěný tak pohodlně, že se nikdy neuvolní - dokonce i mladý hřebec může třást hlavou, jak chce, aniž by uzdu nějak ohrozil. Je to uzda, která se nikdy nerozepne, kůň se s ní lehce ovádá a neublíží mu. S touto uzdou se také kůň dobře vodí.
Můžeš se vydat na vyjížďky bez udidla?
S uzdou bez udidla jsou vyjížďky zábavné, pokud koně dobře ovládáš a kůň je na to zvyklý. Většina koní raději jezdí bez udidla (pravděpodobně jsou rádi, že si sem tam můžou ukousnout nějaké šťavnaté sousto). Nicméně z bezpečnostním důvodů je lepší, pokud si nebudeš 100% jistá sebou nebo koněm, vsadit na jistotu a použít uzdu s udidlem. (Pro koně to možná nebude taková legrace, ale rozhodně to bude pro vás oba bezpečnější!).

Jak nasadit houni

9. prosince 2006 v 22:31 | IchbinTeufelin |  Tipy a rady

Jak nasadit houni

Je snadné houni navléknout a zase svléknout. Přesto je třeba dodržovat několik pravidel:
Nasazení houně:
1.) Přehoď opatrně houni koni přes krk a stáhni ji na místo.
2.) Zapni přední přezku.
3.) Zapni podbřišník.
4.) Zapni zadní přezku.
Sundávání houně:
1.) Odepni zadní přezku.
2.) Odepni podbřišník.
3.) Odepni přední přezku.
4.) Stáhni houni dopředu a sundej ji.
Základní pravidla:
Nasazování:
Začínej vepředu a pokračuj dozadu.
Sundávání:
Začni vzadu a pokračuj dopředu. A vždy OPATRNĚ!


Zkratky - co znamenají?

9. prosince 2006 v 22:28 | IchbinTeufelin |  Víš, že...?
CHI = Concours Hippique International
mezinárodní turnaj
CHIO = Concours Hippiqeu International Officiel
mezinárodní oficiální turnaj
CDI = Concours de Dressage International
mezinárodní turnaj v drezúře
CSI = Concours Saut Obsrale International
mezinárodní parkurový turnaj
CAI = Concours Attelage Tournament
mezinárodní turnaj v zápřahu
CCI = Concours Complet International
všeobecný mezinárodní turnaj


Fjordský kůň

9. prosince 2006 v 22:26 | IchbinTeufelin |  Plemena koní

Fjordský kůň

Norský fjordský kůň je původním koněm Vikingů! Má charakteristickou plavou hlavu a výrazný hřbetní pruh, táhnoucí se od čupřiny nad čelem ke špičce ocasu. Už od dob Vikingů jim je hříva stříhána tak nakrátko, že jakoby stojí a vidíte její černý středový pruh.
Fjordský kůň je velmi všestranný. Je používán v zápřahu, ale je to také dobrý jezdecký poník. Povahou je vytrvalý a odvážný, ale má svou hlavu.
Výška se pohybuje mezi 130 až 140 cm, takže je to skutečně poník, ačkoliv v Norsku mu říkají kůň.

Přilnutí

9. prosince 2006 v 22:26 | IchbinTeufelin |  Slovník - co znamená...
Co to znamená "přilnutí"?

Přilnutí je pojem z oblasti drezury. Kůň má dobré přilnutí tehdy, když jde pravidelně na otěži, je uvolněný a svou záď používá správným způsobem.


Tip - rukavice v zimě

9. prosince 2006 v 22:26 | IchbinTeufelin |  Tipy a rady
Nenos při ježdění palcové rukavice. Palčáky se výborně hodí, když chceš mít teplé ruce v zimě. Taky se hodí, když například čistíš stáje, ale když jedeš na koni, není to ono. Omezují tvůj cit v rukou, a když budeš muset rychleji reagovat, mohou tě zpomalit. Takže když jedeš v zimě na koni, nos raději prstové rukavice.


Westernový nebo anglický

9. prosince 2006 v 14:25 | IchbinTeufelin |  Tipy a rady
WESTERNOVÝ, NEBO ANGLICKÝ - co je to pravé pro tebe?
Nejpopulárnějším jezdeckým stylem ve Spojených státech je hon, drezúra, sedlo a western, ale jestli jsi si ještě nevybrala, jak poznáš, co je pro tebe to pravé? Před tím, než se rozhodneš, je dobré udělat si historický průzkum. Najdi si nějaké knihy o historickém stylu a všechny si je prostuduj. =o)

Kontakt na mě...

8. prosince 2006 v 23:36 | IchbinTeufelin
Zřídila jsem si speciálně pro vás novou e-mailovou adresu. Pokud se budete chtít na něco zeptat ohledně tohoto blogu, nebo mého druhého blogu (ten je o skupině Tokio Hotel =o)) tak pište na adresu: IchbinTeufelin@seznam.cz
Můžete posílat i nějaké zajímavosti nebo obrázky a já to pak zveřejním s vaším jménem. =o)

Morgan

8. prosince 2006 v 22:35 | IchbinTeufelin |  Plemena koní

Morgan

Morgan se jmenuje po Justinu Morganovi, zakladateli tohoto plemena. První Morganové se používali jako farmářská nebo tažná zvířata. Morgan se postupně stal oblíbenýma relativně drahým plemenem, nejen na klusácký sport a k tahu, ale též na ježdění.
V současné době je Morgan všestranně použitelný kůň oceňovaný pro svou výdrž a dobré vlastnosti. Jeho mírná povaha z něj dělá i vhodného koně pro ježdění tělesně postižených. Jeho průměrná výška je mezi 142 a 155 cm. Nejčastěji je zbarvený do hnědočervené, kaštanově hnědé a černé, ale také se vyskytuje v žaludově hnědé, šedohnědé, krémové, jako palomino nebo grošák.

Nasazení ohlávky

8. prosince 2006 v 19:43 | IchbinTeufelin |  Tipy a rady

Nasazení ohlávky

Tady máte pár rad, jak správně nasadit koni ohlávku:
1.) Natáhni otěže přes hlavu koně a jemně mu zaveď udidlo do tlamy.
2.) Natáhni nátylník přes jedno ucho.
3.) Natáhni nátylník přes druhé ucho.
4.) Utáhni nánosník (pozor: ne moc těsně!)
5.) Připevni podhrdelník (pozor: ne moc těsně!)

Osedlání...

...by se mělo provádět jemně. Záda koně jsou extrémně citlivá.

Co dělat, když si kůň nechce vzít udidlo...

...zasuň jeden prst mezi pysky koně a najdi mezeru mezi jeho horním a dolním patrem. Jakmile kůň ucítí tvůj prst, automaticky otevře tlamu a ty mu můžeš udidlo jemně zasunout.

Představení

8. prosince 2006 v 19:40 | IchbinTeufelin |  Vzkazy
Čau lidi! Asi bych se měla představit. Jmenuju se Katka (IchbinTeufelin) a mám moc ráda zvířata (koně, psy) a hudbu - hlavně Tokio Hotel. Mám ještě jeden blog, právě o této skupině http://th-ichbinteufelin.blog.cz
Nevím, jak budu stíhat dva blogy, ale já doufám, že to bude v pohodě.
I když mám blog o koních, prakticky jsem na koni seděla jen jednou a to už hodně dávno. Jsem spíš ta, která o koních mluví a radí, než jezdí =o) I když jezdit bych taky chtěla :o)
Takže doufám, že se vám můj blog bude líbit.
IchbinTeufelin ;o)